ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان، یک روش درمانی خاص و مفید برای رفع و اصلاح مشکلات و ناهنجاری‌های دندان‌ها و دو فک است که بسته به نوع و شدت مشکل، در سن مناسب و به مدت لازم توسط متخصص ارتودنسی صورت می‌گیرد.

ارتودنسی کودکان، یک روش درمانی خاص و مفید برای رفع و اصلاح مشکلات و ناهنجاری‌های دندان‌ها و دو فک است که بسته به نوع و شدت مشکل، در سن مناسب و به مدت لازم توسط متخصص ارتودنسی صورت می‌گیرد. ارتودنسی کودکان، به دلیل کامل‌نشدن رشد فک‌ها می‌تواند کارآمدتر از ارتودنسی بزرگسالان واقع شود؛ اما برای انجام صحیح و رسیدن به نتیجه مطلوب، رعایت بهداشت و استفاده از ابزارهای ویژه و کارآمد اهمیت بالایی دارد.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

021-۴۴۱۴۲۹۰۱

ویزیت

"*" indicates required fields

YYYY slash MM slash DD

ارتودنسی پیشگیری در کودکان

درمان ارتودنسی در دوران کودکی، راهی مناسب برای پیشگیری از بروز و افزایش مشکلات دندان و فک در آینده است. درواقع در گذشته تصور بر این بود که برای ارتودنسی باید دندان‌های دائمی به طور کامل دربیایند و رشد فک ثابت شود؛ اما پیشرفت علم نشان داد که در همان سنین پایین نیز می‌توان در صورت تشخیص مشکلات نامرتبی و کجی دندان‌ها، به متخصص مراجعه کرد و مانع از بیشترشدن این‌گونه مشکلات در بزرگسالی شد.

انواع ارتودنسی کودکان

انواع ارتودنسی در کودکان، شبیه به روش‌های ارتودنسی مورداستفاده در بزرگسالان است؛ اما بااین‌حال برخی از این روش‌ها، ویژگی‌های دیگری نیز دارند که مخصوص کودکان است. به‌طورکلی انواع ارتودنسی کودکان عبارت‌اند از:

ارتودنسی فلزی

ارتودنسی فلزی در کودکان، مشابه بزرگسالان انجام می‌شود و زیبایی قابل‌توجهی ندارد. در این روش ارتودنسی، از سیم و براکت‌های فلزی استفاده می‌شود. به این صورت که سیم قوسی از داخل براکت‌ها عبور می‌کند و از دندان آسیاب یک سمت تا دندان آسیابی سمت دیگر کشیده شده و با نوارهای پلاستیکی کوچکی در جای خود محکم می‌شود.

طول درمان ارتودنسی فلزی به طور میانگین بین ۱ تا ۳ سال است که مدت‌زمان دقیق آن بستگی به فرزند شما داشته و بر اساس شدت ناهنجاری‌ها تعیین می‌شود. در طول درمان با ارتودنسی فلزی، شما باید به طور مرتب (ماهی یک‌بار) کودک خود را نزد متخصص ببرید تا پیشرفت‌های حاصل‌شده چک شود و سیم ارتودنسی نیز سفت گردد. پزشک برای محکم کردن ارتودنسی، سیم و نوارهای لاستیکی را تنظیم می‌کند و با این کار فشار لازم برای حرکت صحیح دندان‌ها را افزایش می‌دهد. معمولاً کودک پس از سفت‌شدن ارتودنسی کمی احساس درد خواهد داشت که به‌مرورزمان رفع می‌شود.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی از لحاظ تمامی مراحل و اجزای مورداستفاده، مشابه ارتودنسی فلزی بوده و تنها تفاوت آن‌ در جنس براکت‌های به‌کاررفته است. براکت‌های سرامیکی هم‌رنگ دندان هستند و وقتی روی آن چسبانده می‌شوند، کمتر در دید قرار می‌گیرند و لبخندی زیبا به شخص هدیه می‌کنند.

در ارتودنسی سرامیکی، براکت‌ها روی دندان قرار گرفته و سیم قوسی هم از بین آن‌ها عبور می‌کند و با نوارهای لاستیکی محکم می‌شود. در این روش نیز مانند ارتودنسی فلزی، باید هر ماه به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا سیم و نوارهای لاستیکی را برای فرزندتان سفت کند و دندان‌ها را به موقعیت مناسب سوق دهد. مدت درمان ارتودنسی سرامیکی نیز به طور متوسط ۱ تا ۳ سال است.

در ارتودنسی لینگوال برخلاف سایر روش‌های ارتودنسی، براکت‌ها در سطح پشتی دندان‌ها چسبیده می‌شوند.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

021-۴۴۱۴۲۹۰۱

ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی لینگوال برخلاف سایر روش‌های ارتودنسی، براکت‌ها در سطح پشتی دندان‌ها چسبیده می‌شوند. این ویژگی باعث می‌شود که براکت‌ها از دید دیگران مخفی بمانند و اصلاً دیده نشوند؛ بنابراین درصورتی‌که می‌خواهید ارتودنسی فرزندتان قابل‌تشخیص نباشد، لینگوال بهترین انتخاب برای شما است.

ارتودنسی شفاف

ارتودنسی شفاف، جدیدترین روش ارتودنسی محسوب می‌شود که در آن، ابتدا ارتودنتیست دندان‌های شما را اسکن کرده و قالبی کلی از آن تهیه می‌کند. سپس نتیجه اسکن را به لابراتوارهای پیشرفته می‌فرستد تا الاینرهای شفاف را به شما تحویل دهد. کار الاینرها هم ایجاد فشار روی دندان‌ها است که لازم است در روز ۲۴ ساعت روی دندان باشند و فقط هنگام غذا و مسواک از دهان خارج شوند.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک بهترین روش درمان ارتودنسی در کودکانی است که هنوز دندان‌های شیری دارند. در این روش، پزشک پلاک متحرک مخصوصی می‌سازد که با آن ناهنجاری‌های خفیف یا متوسط در کودکان رفع می‌شود. همچنین این روش برای درمان مواردی مانند کجی دندان‌ها، اورجت، اوربایت، قرارگیری غلط دندان‌ها روی هم و… به کار می‌رود. ارتودنسی شفاف از شاخه‌های ارتودنسی متحرک است.

در ارتودنسی ثابت اما نیرویی که به دندان‌های شیری کودک وارد می‌شود تا آن‌ها را در جای صحیح خود قرار دهد، نیرویی ثابت و مداوم است که می‌تواند ریشه دندان‌های او را تحلیل کرده و از بین ببرد. نتیجه این موضوع هم لق شدن دندان‌های شیری است؛ بنابراین روش ارتودنسی ثابت برای کودکانی که دندان‌های شیری دارند انجام نمی‌شود.

ارتودنسی در کودکانی که دارای مشکلات و ناهنجاری‌های دندان و فک هستند مزیت‌های زیادی دارد.

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

021-۴۴۱۴۲۹۰۱

مزایای ارتودنسی کودکان

ارتودنسی در کودکانی که دارای مشکلات و ناهنجاری‌های دندان و فک هستند مزیت‌های زیادی دارد. برای مثال:

 • از بروز مشکلات در بزرگسالی پیشگیری می‌کند.
 • بدون نیاز به جراحی مشکلات فک را درمان می‌کند.
 • درد آن در سنین رشد کمتر است.
 • از عادات غلط مثل مکیدن انگشت جلوگیری می‌کند.
 • کیفیت درمان در سنین رشد بیشتر و مدت آن کمتر است.
 • از رشد نامتعارف فک جلوگیری می‌کند.
 • ایراداتی مانند ناهنجاری گیجگاهی فکی را درمان می‌کند.
 • مانع از مشکلات تنفسی می‌شود.

معایب ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان در کنار مزایای زیاد، معایبی هم دارد که قبل از اقدام باید موردتوجه قرار بگیرد. برخی از این معایب عبارت‌اند از:

 • احساس درد و ناراحتی در روزهای اول
 • بروز درد پس از هر بار تنظیم
 • مشکلات مراقبت از ارتودنسی در کودکان
 • هزینه بالا
 • احتمال عدم همکاری کودک

طول درمان ارتودنسی کودکان

طول درمان ارتودنسی در کودکان متفاوت است و به‌طورکلی به این موارد بستگی دارد:

سن بیمار

سن بیمار از عوامل مهم و مؤثر در طول مدت درمان ارتودنسی است که با هم رابطه مستقیم دارند. به این صورت که هر چه سن بیمار کمتر باشد، مدت‌زمان درمان او نیز کوتاه‌تر خواهد بود. درواقع ازآنجاکه فک و دندان‌های کودکان هنوز در حال رشد است، راحت‌تر و سریع‌تر حرکت کرده و به شکل مدنظر می‌رسند؛ اما در افراد مسن این مدت‌زمان طولانی‌تر است.

میزان پایبندی به رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی اهمیت زیادی دارد و درصورتی‌که توجه کافی به آن نشود می‌تواند مشکلاتی مانند عفونت‌های لثه، خرابی دندان‌ها و بیشترشدن مدت‌زمان پیش‌بینی شده را به وجود آورد.

طول درمان ارتودنسی در کودکان متفاوت است و به‌طورکلی به این موارد

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

021-۴۴۱۴۲۹۰۱

پیگیری برنامه درمانی از سوی بیمار

پیگیری برنامه درمانی، سبب دستیابی سریع‌تر و بهتر به نتیجه دلخواه می‌شود. درواقع با رعایت و عمل به توصیه‌های متخصص ارتودنسی و حضور در تمامی جلسات و قرارهای ملاقات، می‌توانید سبب کاهش مدت‌زمان درمان شوید.

سطح سلامت دندان‌ها

سلامت دندان‌ها نیز در زمان ارتودنسی بسیار مؤثر است؛ به‌طوری‌که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، یا واردشدن هرگونه آسیب به دندان‌ها که سطح سلامت آن‌ها را کاهش دهد، می‌تواند زمان درمان را بیشتر کند.

نوع ارتودنسی به‌کاررفته برای صاف‌شدن دندان‌ها

نوع ارتودنسی (ثابت، متحرک یا نامرئی) هم در طول مدت ارتودنسی بسیار تأثیرگذار است. به‌طورکلی زمان درمان ارتودنسی ثابت کوتاه‌تر است و دندان‌ها سریع‌تر به موقعیت دلخواه می‌رسند؛ اما در ارتودنسی متحرک شرایط بر اساس شدت ناهنجاری‌ها فرق می‌کند. اگر شدت مشکلات زیاد باشد، مدت درمان آن از ارتودنسی ثابت طولانی‌تر می‌شود؛ درحالی‌که اگر مشکل کوچک و جزئی باشد، ممکن است ارتودنسی متحرک کمتر از یک سال طول بکشد.

نوبت دهی

مشاوره رایگان!