برای درمان درد ارتودنسی چه کنیم؟

درمان درد ارتودنسی

برای درمان درد ارتودنسی چه کنیم؟

آغاز دوران ارتودنسی، شور و اشتیاق برای داشتن لبخندی زیبا را به همراه دارد. اما طبیعی است که در این مسیر، گاهی با چالشی به نام “درد ارتودنسی” روبرو شویم. نگران نباشید! این دردها گذرا هستند و با راه‌حل‌های ساده‌ای می‌توان آن‌ها را تسکین داد. در این مقاله، کلینیک دکتر ملایی به عنوان مرجعی تخصصی در زمینه ارتودنسی، راهنمای کاملی از روش‌های درمان درد ارتودنسی را به شما ارائه می‌دهد تا سفری لذت‌بخش و بدون درد را در مسیر لبخندی ایده‌آل تجربه کنید.

درد ارتودنسی به دلایل مختلفی مانند فشار وارده بر دندان‌ها و لثه‌ها، جابجایی دندان‌ها، زخم‌های دهان و تحریک لثه‌ها ایجاد می‌شود. این دردها معمولاً خفیف تا متوسط هستند و پس از چند روز یا با تنظیمات ارتودنسی برطرف می‌شوند.

هزینه ارتودنسی

انواع خدمات متخصص ارتودنسی در کلینیک دکتر ملایی:

روش‌های درمان درد ارتودنسی:

 • مسکن‌ها: داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن و استامینوفن می‌توانند در درمان درد ارتودنسی موثر باشند.
 • کیسه یخ: استفاده از کمپرس سرد به مدت 10 تا 15 دقیقه روی گونه‌ها در ناحیه درد، می‌تواند به کاهش التهاب و درمان درد ارتودنسی کمک کند.
 • آب نمک: شستشوی دهان با آب نمک گرم ( نصف قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب ولرم) به تسکین درد و التهاب لثه‌ها کمک می‌کند.
 • غذاهای نرم: مصرف غذاهای نرم و پخته شده در دوران ارتودنسی، فشار کمتری به دندان‌ها و لثه‌ها وارد می‌کند و به کاهش و درمان درد ارتودنسی کمک می‌کند.
 • موم ارتودنسی: استفاده از موم ارتودنسی که توسط متخصص ارتودنسی تجویز می‌شود، می‌تواند سطوح تیز براکت‌ها را پوشانده و از خراشیده شدن لثه‌ها و زبان جلوگیری کند.
 • مراجعه به ارتودنسیست: در صورت شدید بودن درد یا عدم کاهش درد با روش‌های خانگی، حتماً به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

نکات مهم:

 • از مصرف غذاهای سفت، ترد و چسبنده مانند سیب، آجیل و کارامل خودداری کنید.
 • بهداشت دهان و دندان خود را به طور کامل و مرتب رعایت کنید.
 • از دهانشویه‌های ضدعفونی کننده طبق دستور متخصص ارتودنسی استفاده کنید.

در صورت مشاهده هرگونه علائم عفونت مانند قرمزی، تورم و چرک در لثه‌ها، به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

درد ارتودنسی، یک امر شایع و طبیعی است که می‌توان با روش‌های مختلفی آن را درمان کرد. اگر در طول دوران

ارتودنسی خود دچار درد شدید، به جای نگرانی، به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. آنها با بررسی وضعیت شما، بهترین راهکار برای درمان درد ارتودنسی را به شما ارائه خواهند داد.

10 راهکار سریع برای درمان درد ارتودنسی

10 راهکار سریع برای درمان درد ارتودنسی

اگرچه این درد طبیعی است، اما خوشبختانه راهکارهای سریع و موثری برای تسکین آن وجود دارد که در این مقاله از وبلاگ کلینیک دکتر ملایی به 10 مورد از آنها اشاره خواهیم کرد.

راهکارهای سریع برای درمان درد ارتودنسی:

 1.  مسکن های بدون نسخه: داروهایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن می توانند به طور موثر درد و التهاب ناشی از ارتودنسی را کاهش دهند.
 2. کمپرس سرد: استفاده از کمپرس سرد به مدت 15 تا 20 دقیقه در ناحیه دردناک می تواند به کاهش التهاب و تورم و در نتیجه تسکین درد کمک کند.
 3. دهانشویه آب نمک: شستشوی دهان با آب نمک گرم (نصف قاشق چای خوری نمک در یک لیوان آب گرم) می تواند به تسکین درد لثه ها و از بین بردن باکتری ها کمک کند.
 4. موم ارتودنسی: موم ارتودنسی را می توان برای پوشاندن لبه های تیز براکت ها و سیم ها استفاده کرد تا از سایش و تحریک گونه ها و لب ها جلوگیری شود.
 5. رژیم غذایی نرم: در روزهای اولیه پس از قرار دادن بریس یا تنظیمات، بهتر است از غذاهای نرم و پخته شده که به راحتی جویده می شوند استفاده کنید. از خوردن غذاهای سفت، ترد و چسبنده مانند سیب، ذرت و آجیل خودداری کنید.
 6. نوشیدنی های خنک: نوشیدنی های خنک مانند آب سرد، شیر و اسموتی می توانند به تسکین درد و التهاب لثه ها کمک کنند.
 7. آدامس بدون قند: جویدن آدامس بدون قند می تواند به افزایش جریان خون در لثه ها و تسکین درد کمک کند.
 8. مسواک و نخ دندان نرم: از مسواک و نخ دندان نرم برای تمیز کردن دندان ها و لثه ها استفاده کنید. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ملایم اما منظم به پیشگیری از التهاب لثه ها و کاهش درد کمک می کند.
 9. محافظ دهان: در صورت احساس درد در هنگام خواب، از محافظ دهان برای جلوگیری از ساییده شدن دندان ها به یکدیگر استفاده کنید.
 10. مراجعه به ارتودنتیست: اگر درد ارتودنسی شما شدید یا غیرقابل تحمل است، حتما به ارتودنتیست خود مراجعه کنید.

داستان‌هایی از بیماران کلینیک دکتر ملایی:

خانم سادات: “من در اولین روزهای ارتودنسی، درد شدیدی داشتم. اما با استفاده از کمپرس سرد و مسکن‌های بدون نسخه، توانستم به سرعت درمان درد ارتودنسی را شروع کنم.”

آقای احمدی: “رژیم غذایی نرم و مصرف غذاهای سرد، به من کمک کرد تا در طول درمان درد ارتودنسی، درد کمتری را تجربه کنم.”

خانم رضایی: “مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم، به من کمک کرد تا از عفونت لثه‌ها و درد ناشی از آن جلوگیری کنم.”

علت درد ارتودنسی چیست؟

در این بخش، ما در کلینیک دکتر ملایی، قصد داریم به بررسی علت درد ارتودنسی و راهکارهای غلبه بر آن بپردازیم. با ما همراه باشید تا با خیالی آسوده، گامی در جهت داشتن لبخندی زیبا بردارید.

علت درد ارتودنسی:

 • فشار بر دندان‌ها و لثه‌ها: در ابتدای دوره ارتودنسی، براکت‌ها و سیم‌ها به دندان‌ها فشار وارد می‌کنند تا آن‌ها را جابجا کنند. این فشار می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود.
 • حرکت دندان‌ها: با جابجا شدن دندان‌ها، ممکن است در لثه‌ها و اطراف دندان‌ها التهاب ایجاد شود که منجر به درد و حساسیت می‌شود.
 • زخم شدن دهان: سیم‌ها و براکت‌ها می‌توانند به داخل دهان ساییده شوند و باعث زخم شدن لثه و زبان شوند.
 • خشکی دهان: برخی از افراد در طول دوره ارتودنسی دچار خشکی دهان می‌شوند که می‌تواند باعث ناراحتی و درد شود.
 • نصب براکت‌ها و سیم‌ها: در اولین جلسه ارتودنسی، با نصب براکت‌ها و سیم‌ها، فشاری به دندان‌ها وارد می‌شود که می‌تواند منجر به درد و ناراحتی شود.
 • تنظیمات دوره‌ای: در طول دوره درمان، ارتودنسیست برای اعمال تغییرات لازم در براکت‌ها و سیم‌ها، تنظیماتی را انجام می‌دهد. این تنظیمات نیز می‌تواند با درد مختصری همراه باشد.

نکات پیشگیری از درد ارتودنسی:

 •  از دستورالعمل‌های ارتودنتیست خود به دقت پیروی کنید.
 • از غذاهای سفت و جویدنی خودداری کنید.
 • به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.
 • از دهانشویه‌های ضد التهاب و ضد عفونی کننده استفاده کنید.
 • در صورت احساس درد شدید، با ارتودنتیست خود تماس بگیرید.

انواع درمان درد ارتودنسی

انواع درد ارتودنسی

درد ناشی از براکت‌ها:

 • احساس فشار و سوزش در دندان‌ها و لثه‌ها: این درد شایع‌ترین نوع درد ارتودنسی است و معمولاً در 2 تا 3 روز اول پس از نصب براکت‌ها یا تنظیم آنها رخ می‌دهد.
 • زخم شدن دهان: براکت‌ها و سیم‌ها ممکن است به مخاط دهان ساییده و باعث ایجاد زخم شوند.
 • حساسیت دندان‌ها: این مشکل به دلیل جابجا شدن دندان‌ها و تحریک عصب دندان ایجاد می‌شود.

درد ناشی از کش‌ها:

 • کش‌ها برای اعمال فشار بیشتر به دندان‌ها و حرکت دادن آنها به سمت موقعیت دلخواه استفاده می‌شوند. این فشار می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود، به خصوص در چند روز اول استفاده از کش‌ها.

درد ناشی از تنظیمات:

 •  هر بار که ارتودنتیست براکت‌ها و سیم‌ها را تنظیم می‌کند، ممکن است برای چند روز احساس درد و ناراحتی داشته باشید.

دردهای جانبی: 

 • سردرد به دلیل فشار بر عضلات فک و صورت
 • گوش درد به دلیل تحریک مفصل تمپوروماندیبولار (TMJ)

جایگزین ارتودنسی برای در امان ماندن از درد ارتودنسی

جایگزین ارتودنسی برای در امان ماندن از درد ارتودنسی

جایگزین‌های ارتودنسی برای رهایی از درد عبارتند از:

 • اینویزیلاین: اینویزیلاین، نوعی ارتودنسی شفاف و متحرک است که از جنس پلاستیک ساخته شده است. این ارتودنسی‌ها به جای براکت‌ها و سیم‌های فلزی سنتی، به آرامی دندان‌های شما را جابجا می‌کنند. اینویزیلاین، به دلیل شفاف بودن، ظاهری نامحسوس دارد و به راحتی قابل جابجایی است، به همین دلیل تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها با آن آسان‌تر است.
 • ارتودنسی لینگوال: برخلاف براکت‌های فلزی سنتی که در جلوی دندان‌ها قرار می‌گیرند، براکت‌های لینگوال در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند. این نوع ارتودنسی، تقریباً نامرئی است و برای افرادی که به دنبال گزینه ای زیبایی‌شناختی هستند، ایده‌آل است.
 • تزریق بوتاکس: بوتاکس، می‌تواند برای شل کردن عضلات فک که به درد و ناراحتی ناشی از ارتودنسی سنتی کمک می‌کنند، استفاده شود. این روش، می‌تواند به طور قابل توجهی درد و ناراحتی associated با ارتودنسی را کاهش دهد.
 • لیزر درمانی: لیزر درمانی، می‌تواند برای کاهش التهاب و درد associated با ارتودنسی استفاده شود. این روش، غیرتهاجمی و بدون درد است و می‌تواند به تسریع روند بهبودی کمک کند.
 • داروهای مسکن: داروهای مسکن بدون نسخه، مانند ایبوپروفن یا استامینوفن، می‌توانند برای تسکین درد و ناراحتی ناشی از ارتودنسی استفاده شوند.

نوبت دهی

درمان درد ارتودنسی در کلینیک دکتر ملایی

درد ارتودنسی دیگر دلیلی برای به تعویق انداختن لبخند زیبا و دلنشین شما نیست. با مراجعه به کلینیک دکتر ملایی و استفاده از روش‌های درمانی تخصصی و بدون درد این کلینیک، می‌توانید سفری لذت‌بخش و بدون آزار را در مسیر ارتودنسی تجربه کنید.

 • متخصصان مجرب: دکتر ملایی و تیم متخصصان ایشان، از باتجربه‌ترین و ماهرترین دندانپزشکان در زمینه ارتودنسی هستند.
 • روش‌های نوین: کلینیک دکتر ملایی از جدیدترین و به‌روزترین روش‌های درمان درد ارتودنسی استفاده می‌کند.
 • تجهیزات مدرن: این کلینیک مجهز به مدرن‌ترین تجهیزات دندانپزشکی برای ارائه خدمات با بالاترین کیفیت است.
 • رضایت بیماران: کلینیک دکتر ملایی سابقه‌ای درخشان در ارائه خدمات ارتودنسی بدون درد و با رضایت کامل بیماران دارد.

برای رزرو وقت مشاوره با دکتر ملایی، متخصص ارتودنسی، و کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های درمان درد ارتودنسی، همین امروز با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: 02144142901

آدرس: تهران میدان صادقیه ایت الله کاشانی بعد از سه راه جنت اباد زیر پل باکری جنب عینک سازی آسیا

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
دکتر مبینا ملایی
دکتر مبینا ملایی

دکتر مبینا ملایی با بیش از 10 سال سابقه کار در زمینه ارتودنسی، عضو انجمن ارتودنسیست های آمریکا و رتبه برتر بورد تخصصی و همچنین دارای تجربه بالا در درمان انواع ناهنجاری های دندانی و فکی. استفاده از روش های درمانی پیشرفته و نوآورانه برای درمان بیماران. کلینیک دکتر مبینا ملایی همواره به دنبال بهترین نتایج درمانی برای بیماران خود میباشد.

مقالات: 49

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان!